WYSTAWA SZYMBARK / 4 Stycznia 2012 16:34


14 października w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” otwarta została wystawa „Sercem i dłutem” prezentująca dorobek twórczy pracowni lutniczej rodziny Mardułów z Zakopanego.  Podczas wernisażu Alicja i Stanisław Mardułowie zostali odznaczeni medalami  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medale wręczył burmistrz Gorlic Witold Kochan. W kolejnej części wieczoru wystąpił kwartet Camerata, który jeden z utworów wykonał na instrumentach z pracowni Mardułów. W pięknym renesansowym  kasztelu w Szymbarku koło Gorlic  do 28 października oglądać można wyjątkową wystawę, na której oprócz instrumentów muzycznych z Pracowni Lutniczej Rodziny Mardułów prezentowane są także rodzinne pamiątki.

- Próbowaliśmy pokazać wszystkie pasje, które kształtowały nasz charakter i pracę zawodową. Przypominamy więc  osiągnięcia sportowe Franciszka Marduły, jego działalność w Towarzystwie Gimnastycznym  Sokół, prace meblarskie, a przede wszystkim instrumenty z naszej pracowni – od najstarszych do współczesnych – wyjaśniała Alicja Marduła.

Pracownia lutnicza Franciszka i Stanisława Mardułów założona w 1928 r. to jedna z najstarszych pracowni działających w Polsce, która zapisała się w historii lutnictwa podhalańskiego, polskiego i światowego. W pracowni powstają skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy oraz instrumenty historyczne zgodnie z zapotrzebowaniem muzyków.  Pracownia zajmuje się także konserwacją instrumentów historycznych. Obecny na wernisażu prezes Związku Polskich Artystów Lutników Marek Pielaszek przypomniał nie tylko zasługi zawodowe państwa Mardułów, ale także ich działalność społeczną i kulturalną na rzecz środowiska podhalańskiego , a także lutniczego.

 

W uroczystościach licznie wzięli udział przedstawiciele środowiska artystycznego i lutniczego, a zwłaszcza uczniowie Franciszka Marduły.  Obecni byli także dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem Stanisław Cukier oraz dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki oraz licznie przybyła rodzina, znajomi i przyjaciele.
 

Wernisaż i koncert odbył się w ramach „Gorlickiej jesieni muzycznej”

 

Galeria zdjęć


(1-1)


     Strona główna

     Aktualności

     Historia pracowni

     Galeria instrumentów

     Kontakt / mapka

     Polecane strony

1999-2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone     Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms